צור קשר עובדות ומספרים דבר מנהלת מרכז תעוד
ביבליוגרפיה סיפורי גוש תל מונד שירים סרטים תמונות

קורות חייהם
עץ משפחה
אלבום תמונות
סרטי וידאו
מכתבים ותעודות
דברים לזכרם
שושנה דויטש נולדה ב-1905 במונק'ץ , הונגריה, ועברה עם משפחתה לבודפשט, שם סיימה את לימודיה בגימנסיה ובבי"ס לאחיות בווינה. עם סיום מלחמת העולם הצטרפה שושנה לתנועת הנוער הציונית "בלאו וייס", ובשנת 1929 עלתה ארצה והצטרפה לקיבוץ תל יוסף. בתל יוסף הכירה את שמשון, נישאה לו, ויחד הצטרפו לארגון "חרות יהודה". הזוג קפלן עזב את תל יוסף ועלה להתיישב בחרות. שושנה סייעה בעבודות המשק, טיפחה את הבית והגנים ויזמה חינוך מוסיקלי לילדי המושב. כעשר שנים פעלה שושנה בהתנדבות באזור מטעם "ויצ"ו". בשנת 1983 נפטרה שושנה בביתה מהתקף לב.

שמשון קפלן נולד ב-1907 בעיירה וולפה בבילורוס, בגיל 18 עלה ארצה ומצא עבודה בפ"ת. ב-1928 הצטרף לקבוצת פועלים שייסדו את ארגון ההתיישבות "חרות יהודה".
ב-1930 נישא ועבר לכפר סבא, שם נמנה עם מקימי המשתלה לפרדסי תל מונד ב-1931 עלו להתיישב באדמות חרות. עד סוף שנות החמישים עסק בחקלאות והתמסר לגידול ההדרים.
שמשון התגייס להגנה ב-1928, וב-1940 התגייס לנוטרות. מאז ועד למלחמת העצמאות היה אחראי על הסליקים ומחסני הנשק באזור שבין חדרה לרמת הכובש, והיה גם מדריך לנשק. בתקופת קליטת העלייה הגדולה נענה לפנייה ממשלתית והיה מנהל לשכת העבודה בתל מונד בשנים 1957-1950.