בית יוספזון

ביתו של לייב יוסיסוב (שלימים שינה את שמו ליוספזון) היה בית המגורים הראשון שנבנה ברחובות. בט"ו באב תר"ן, חג הכרמים והאוהבים, הניחו המתיישבים הראשונים את אבן הפינה לבית .

אחד מסיפורי הפולקלור, עוסק בקביעת מיקומם של שני הבתים הראשונים במושבה, ביתם של יוספזון וקנטרוביץ'. הסיפור מספר שלאחר חתימת החוזה לרכישת אדמות דוראן, ביקשה אולגה חנקין מקנטרוביץ ויוספזון ללון לילה על אדמתם, כדי לקבוע חזקה עליה. הם עלו על שתי הגבעות במרכז אדמת דוראן - קנטרוביץ עלה על הגבעה שממערב לדרך ויוספזון על הגבעה שממזרח - וצעדו זה לקראת זה. במקום בו שמעו זה את קריאתו של זה, עצרו וקבעו את מקום מגוריהם.

בבית יוספזון, הבית היחיד שכבר היה בנוי במושבה, נערכה בי"ט בכסלו תרנ"א האסיפה הכללית הראשונה של התושבים, שבה נבחר הוועד הראשון.

הבית הוא אב טיפוס לבתים הראשונים במושבה מבחינת סגנון הבנייה, חומרי הבנייה, והחומה המקיפה אותו.

בבית זה התגוררה משפחת פורר (בתיה יוספזון שנישאה ליעקב פורר).


נמצא ברחוב יעקב 20

גוש/חלקה 536/3704
בעלות פרטית
שנת בנייה/תקופה 1890 (תקופה 1)
בעלי מקצוע מיכל הנגר
מצב המבנה דומה למצבו המקורי
ערך היסטורי בית המגורים הראשון במושבה, אבן הפינה לבית הונחה בט"ו באב (חג האהבה בכרמים) תר"ן. אב טיפוס לבתים הראשונים במושבה. ב-1890 נערכה כאן ה"אספה הכללית" הראשונה.
תאור המבנה מאורך, גג רעפי מרסיי. בנוי מ"דבש" ואבני כורכר. חלונות צרים וארוכים. מכיל מרתף, עליית גג וחדר מגורים מרכזי גדול. הבית נבנה בקידמת החלקה ומאחוריו חצר מלבנית ארוכה ובה עצי פרי ומשק עזר. החומה סביבו נבנתה מאבן כורכר מקומית.הדפסה
מידע נוסף
אנשים
לייב יוספזון
יעקב פורר
בתיה פורר
נושאים קשורים
האסיפה הכללית הראשונה ובחירת ועד המושבה
בניית הבתים הראשונים
אתרים ורחובות
בית קנטרוביץ'