צבי קאהן
מקצועו יינן

קורות חיים
כשהגיע צבי הירש לגיל גיוס - ברוסיה - חששה משפחתו שיחטף ע"י צבא הצאר ולכן הבריחו אותו לגרמניה, לצורך הבריחה ציידו אותו בדרכון מזויף של אדם בשם כהן. צבי התגלגל בגרמניה עד אשר הגיע לפרנקפורט שם נכנס לישיבה. סיפרו עליו שהוא עילוי וראש הישיבה, שהיה גם רב העיר, התרשם ממנו מאד ובחר בו להיות חתנו. עם הזמן נפטר רב העיר וחתנו, צבי הירש, ירש את מקומו בתפקיד רב הקהילה.
כאמור הוא נשא פספורט על-שם כהן, אך מכיוון שלא היה כהן שינה את שמו לקאהן.
אחיו של צבי הירש, יהודה צלליכין, היה מראשוני הבילויים שהגיעו לראשון-לציון ורצה מאד שאחיו יצטרף אליו בארץ-ישראל לכן כששמע על האפשרות של רכישת אדמות ברחובות (אדמת דוראן) ופעילותה של "מנוחה ונחלה" התעניין ורכש נחלה עבור אחיו. סוף סוף השתכנע צבי הירש ועלה עם משפחתו לרחובות בין השנים 1890-1900.
הקהילה בפרנקפורט היתה מאד דתית ולא סמכה על ההכשר של היינות לקידוש שיכלו להשיג על כן חשב הרב קאהן להקים יקב וליצר יין כשר למהדרין, כך פתר את השאלה "מה יעשה בארץ" וכך גם דאג לצאן מרעיתו בפרנקפורט.
כאשר בגרו הילדים שנולדו ברחובות ועודדו הווי חיים בעל צביון חילוני יצאו כנגד דור המייסדים שרצה לדבוק באורח החיים הדתי. הרב קאהן היה בין אלו שמרד הצעירים סתר את השקפת עולמו ואת החינוך שרצה להעניק לילדיו ועל כן החליט לעזוב את רחובות, היה זה בתחילת שנות ה-20. עם עזיבתו מסר הרב קאהן את כל רכושו: הכרמים, הבית והיקב ל"כולל" בירושלים, הממונה מטעם ה"כולל" על הנכסים היה אדם בשם חגיז שמכר, כעבור זמן, את כל הרכוש.
הכינוי של הרב קאהן ברחובות היה רבינר קאהן.
חתום בספר הברית. יהודה צלליכין קנה את הנחלה לאחיו וחתום בשמו בספר הברית.


הדפסה
מידע נוסף
נושאים קשורים
תלמוד תורה (תחכמוני)
ז' אדר תר"ן - "אחוזת דוראן" עוברת לידיו של יהושע חנקין