יהודית הרריבת ביילה ואהרון
מקום לידתה בדרך לארץ ישראל
תאריך לידתה ה' חשוון תרמ"ו
תפקידה בקהילה הגננת ה-1. ניהלה בהמשך בי"ס בתל-אביב
מקצועה גננת
חינוך בית ספר עממי ברחובות. למדה שיעורים למורים וגננות בבית ספר אוולינה דה רוטשילד בירושלים
שם נעורים אייזנברג
ממשיכים יזהר
בן הזוג חיים הרריקורות חיים
בת אהרן אייזנברג ובלהה לבית משל ממיסדי המושבה רחובות, נולדה ה' חשון תרמ"ו בדרך לא"י.
גמרה בי"ס עממי ברחובות. מחוסר בית ספר תיכוני בארץ, המשיכה ללמוד אצל מורים פרטיים (ש. ח. וילקומיץ, ישראל בלקינד וישראל אהרוני). סימה שעורים למורות וגננות בבית ספר אוולינה די-רוטשילד בירושלים. בשנת 1902 יסדה ברחובות את גן הילדים העברי השני בארץ. בשנת 1903 נתקבלה במורה בבית הספר אוולינה די-רוטשילד בירושלים. שם לימדה עד שנת 1906 בהנהלתה של הגברת חנה לנדוי. בשנת 1907 נישאה לד"ר חיים הררי ועברה להורות במכינות הגמנסיה העברית "הרצליה" עד 1913.
בסוף 1913 יצאה עם בעלה לחו"ל לשם השתלמות. למדה בסורבונה בפריס ספרות כללית וצרפתית, דברי הימים, פסיכולוגיה ופדגוגיה. עם פרוץ המלחמה העולמית הראשונה עברה לג'ניבה והמשיכה ללמוד שם באוניברסיטה, גמרה את המכון למדעי החינוך "ז'אן ז'אק רוסו" המסונף לאוניברסיטה. עבדה שנים אחדות במעבדה למדעי הפסיכולוגיה בהנהלתו של פרופסור אדוארד קלפרד, והשתלמה בחינוך ילדים אי-נורמליים לפי שיטת דיקרולי.
בשנת 1919 חזרה ארצה ושמשה שנים אחדות כמורה בבית המדרש למורות וגננות על שם א. ל. לוינסקי בהנהלתו של יצחק אפשטין, ובאותו זמן נהלה גם את בית הספר הדוגמאי על יד הסמינר בנוה-צדק בשנת 1923 הועבר המוסד שבהנהלתה לתל-אביב ונקרא "בי"ס גאולה" על שם הרחוב שבו נמצא המוסד. מרחוב גאולה עבר המוסד בשנת 1937 לבנין שהקימה העיריה למענו ברחוב בלפור ומאז הוא נקרא "בי"ס בלפור".
ממניחי היסוד לחינוך העברי בארץ. 44 שנים מכהנת כמורה, מהן 27 שנים כמנהלת. חברה פעילה במוסדות התרבותיים בעיר תל-אביב שהיתה אחת ממיסדיה. שנים רבות היתה חברה במרכז הגננות, מרכז המורים, ארגון המנהלים וחברה למפעלי החינוך בעירית תל-אביב. חברה פעילה ב"חובבי הבמה העברית" שהניחו את היסוד לתיאטרון העברי בארץ והשתתפה בפועל בכמה מהמחזות שהוצגו. כעת היא חברה במועצת "הבימה".
פירסמה מאמרים וספורים בעתונים ובירחונים ומאספים על נושאים חנוכיים וספרותיים. אחר פטירת בעלה הוציאה את כתביו בהוצאת "מסדה". כינסה מאמריו על התיאטרון בקוביץ מיוחד שהוציאה "הבימה" לזכרו בשם "ארבעים שנות תיאטרון" (סיון תש"א).
בשנת תש"ז נדפס ספרה "בין הכרמים" בהוצאת "דביר" רומן בשני חלקים מחיי הארץ. יש לה בכתב יד ספור אף הוא מחיי הארץ העומד להופיע.
בנה: העו"ד יזהר הררי.


הדפסה
מידע נוסף
נושאים קשורים
החייאת השפה העברית
גן הילדים הראשון
סופרים